Umowa o pracę jest jednym z dopuszczalnych sposobów nawiązania tzw. stosunku pracy. Wszelkie kwestie związane z pracą, nawiązywaniem stosunku pracy, umowami o pracę, rozwiązywaniem umowy o pracę, urlopami, itd. , reguluje Kodeks pracy. Wspomniany Kodeks pracy przewiduje trzy podstawowe terminy obowiązywania umów o pracę: na czas nieokreślony, na czas określony a także na czas wykonania pewnej pracy. Każda z wymienionych umów może być poprzedzona przez umowę o pracę zawieraną na okres próbny, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące. Jeśli umowa na czas określony została zawarta dwa razy pod rząd, wtedy kolejna umowa na czas określony jest tożsama pod względem skutków prawnych z umową na czas nieokreślony. Zasada ta ma zastosowanie jednak tylko wtedy, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a rozpoczęciem kolejnej umowy na czas określony nie przekracza jednego miesiąca.
Umowę o pracę należy zawrzeć w formie pisemnej. Nie oznacza to jednak że ustna nie obowiązuje, ale w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek (najpóźniej w pierwszym dniu pracy) potwierdzić pracownikowi na piśmie warunki umowy, jej typ a także szczegółowe uzgodnienia. Umowa o pracę w formie pisemnej nie może mieć dowolnej treści. W sukurs przychodzi prawo, które precyzyjnie określa co taka umowa powinna zawierać. Wspomniany Kodeks pracy zawiera jasne zapisy, że umowa o pracę musi zawierać rodzaj wykonywanej pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za nią, w tym jego szczegółowe składniki (pensja podstawowa, dodatki, premie). W umowie musi się także znaleźć określony wymiar czasu pracy (pełny etat, część etatu) oraz termin rozpoczęcia pracy. Kodeks pracy określa też sposoby zakończenia umowy o pracę.
Umowa o pracę może zostać rozwiązana na zasadzie porozumienia stron, poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, poprzez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia a także po upływie czasu, na który była zawarta (umowy na czas określony) lub z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania została nawiązana (umowa na czas wykonania określonej pracy). Trzeba pamiętać, iż oświadczenie jednej ze stron (czy to pracownika czy pracodawcy) o wypowiedzeniu albo rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia należy przedstawić na piśmie. Umowa o pracę na okres próbny ulega rozwiązaniu po upływie tego czasu, może zostać także rozwiązana przed jego zakończeniem – za wypowiedzeniem